Rok 2018 - Rokiem Ireny Sendlerowej.

Z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka rok 2018 został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Rokiem Ireny Sendlerowej, wielkiej przyjaciółki dzieci i młodzieży, orędowniczki praw dziecka. W związku z tym, w  naszej szkole powstała gazetka upamiętniająca tę wspaniała postać przygotowana przez uczniów działających w samorządzie szkolnym.

Irena Stanisława Sendlerowa, polska działaczka społeczna i charytatywna, członkini PPS i kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom („Żegoty”). Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu. W czasie II wojny światowej współtworzona przez nią sieć ludzi i organizacji podjęła próbę uratowania ok. 2500 żydowskich dzieci (nie wszystkie przeżyły wojnę). W październiku 1943 została aresztowana przez Gestapo, jednak „Żegocie” udało się ją uwolnić. W czasie powstania warszawskiego była sanitariuszką w jednym z powstańczych punktów sanitarnych na Mokotowie. Po wojnie pracowała w opiece społecznej i średnim szkolnictwie medycznym. Przez długie lata jej działalność podczas okupacji była nieznana.

Aby przybliżyć uczniom sylwetkę Ireny Sendlerowej,w piątek 19 stycznia, klasa VII szkoły podstawowej oraz klasy II i III gimnazjum obejrzały  film pt. „ Dzieci Ireny Sendlerowej”. Film otrzymaliśmy dzięki uprzejmości firmy KKselekt, która współfinansowała powstanie filmu. Uczniowie klasy szóstej zaangażowali się w organizację dnia poświęconego Irenie Sendlerowej oraz zbliżającego się Światowego Dnia Holocaustu, obchodzonego 27 stycznia.

„Dopóki będę żyła, dopóki mi starczy sił,

Zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie

i w życiu jest Dobro!”

Irena Sendlerowa