Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1054968
    • Do końca roku: 237 dni
    • Do wakacji: 44 dni

Jak dbać o dobrostan psychiczny w okresie epidemii?

Obecna sytuacja epidemiczna oraz związane z tym zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy zadbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Zdrowie psychiczne to nie jest coś stałego w życiu – trzeba je pielęgnować jak każdą inną ważną część siebie.

Poniżej wskazówki jak o nie dbać:

  • Nie pozwól, by nadmiar informacji pogorszył Twój nastrój

Dostosuj liczbę i rodzaj informacji o epidemii do Twojego samopoczucia i potrzeb. Rób przerwy od social mediów i serwisów informacyjnych – zwłaszcza jeśli czujesz, że narasta w Tobie niepokój i lęk. Korzystaj z wiarygodnych źródeł wiedzy. Nie wierz i nie rozpowszechniaj tzw. fake newsów.

  • Dbaj o podtrzymywanie kontaktów społecznych w bezpieczny sposób

Można to zrobić np.: przez telefon lub za pośrednictwem Internetu. Podziel się z bliskimi tym, co cię cieszy i tym, co cię niepokoi i martwi. Wspólnie łatwiej poradzić sobie z problemami.

  • Codziennie przez co najmniej 30 minut uprawiaj bezpieczną dla Ciebie i innych aktywność fizyczną

Możesz skorzystać z zestawów ćwiczeń dostępnych online, jak na przykład te przygotowane przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Mogą być to również ćwiczenia według własnego pomysłu w domu lub spacer.

  • Dbaj o swoje zdrowie fizyczne - odżywiaj się prawidłowo, zadbaj o odpowiednio długi sen

Nasza kondycja psychiczna w dużym stopniu zależy od tego, co jemy. Organizm musi otrzymać odpowiednią porcję witamin, mikroelementów i składników budulcowych, by sprostać wymaganiom współczesnego życia. Jedz dużo warzyw i owoców, ciemne pieczywo i kasze, chude mięso, drób i ryby. Zamiast słodyczy jedz orzechy i suszone owoce. Unikaj śmieciowego jedzenia. Znajdź czas na sen, zadbaj o jego odpowiednią ilość (minimum 7 - 8 godzin) oraz regularne pory snu.

  • Jeśli przebywasz w domu, zaplanuj jak spędzić czas izolacji

Możesz wykorzystać czas na odpoczynek lub na naukę i rozwój osobisty. Wybierz aktywności, które lubisz albo które są pożyteczne, które zajmą twoje myśli i które sprawią, że czas szybciej i ciekawiej minie. Wybierz zajęcia, które dadzą ci cel, poczucie spełnienia i kontroli nad własnym życiem. Działaj twórczo, rozwijaj zainteresowania, zdobywaj nową wiedzę i umiejętności.

  • Postaraj się utrzymywać stały plan dnia

Unikaj radzenia sobie ze stresem za pomocą alkoholu i innych używek. Wpłynie to negatywnie na Twój stan psychofizyczny. Zagrożenie epidemiologiczne przeminie, uzależnienie może pozostać z Tobą na długie lata. Postaraj się redukować napięcie w zdrowy sposób – przez aktywności, które sprawiają Ci przyjemność.

  • Dbaj o dobry nastrój, śmiej się jak najczęściej

Śledź wszystkie swoje sukcesy i chwile wdzięczności, nawet te najmniejsze. Rozkoszowanie się tymi chwilami radości może pomóc w zachowaniu dobrego nastroju i odgonieniu negatywnych myśli. Pomocne również będzie stworzenie listy przyjemności, które możemy realizować w obszarze domowym. Może będzie to lista filmów, seriali lub książek do przeczytania? Pomysłów jest sporo, ale najważniejsze, by każdy znalazł coś zgodnego ze sobą. To dobry czas, by się zatrzymać i z uwagą zastanowić się, co nas cieszy i w jaki sposób możemy te potrzeby zabezpieczyć, po trochu każdego dnia.

  • Zadbaj o relaks

W sytuacjach stresowych stosuj ćwiczenia oddechowe, wizualizację, posłuchaj dobrej muzyki, obejrzyj ciekawy film itp.

  • Nie zapomnij o empatii i cierpliwości dla innych.

Pomóc możesz w różny sposób np. wysłuchując samotnej osoby, robiąc zakupy choremu sąsiadowi, bawiąc się z dzieckiem lub rozmawiając z nim o trudnych emocjach związanych z pandemią itp. Dbanie o innych nie tylko jest wspaniałomyślne, ale też wpływa na obraz samego siebie. Bezinteresowna pomoc buduje poczucie własnej wartości i produkuje dużo dobrych emocji, których tak bardzo teraz wszyscy potrzebujemy.