Trudne nie oznacza niemożliwe – śladami Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego,

Imię i nazwisko autora: Teresa Miszczak
Współrealizatorzy: Inga Droszcz, ks. Paweł Watras, Mariusz Bąk
Innowacja „Trudne nie oznacza niemożliwe – śladami Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego” jest odpowiedzią na coraz większe potrzeby zwrócenia uwagi na drugiego człowieka w codziennym życiu młodych ludzi. Działania w ramach innowacji umożliwią nieszablonową pomoc uczniom w obszarze: pracy nad sobą. Główną przyczyną opracowania innowacji była potrzeba szerzenie idei miłości do drugiego człowieka.
Innowację realizują uczniowie klasy 8B. Czas realizacji innowacji obejmuje rok szkolny 2022-2023 z możliwością jej kontynuowania w następnym roku szkolnym. Zajęcia innowacyjne odbywają się w ramach godzin informatyki, godzin z wychowawcą oraz zajęć pozalekcyjnych w formie konkursów, rajdów i spotkań oraz wyjść do kina, na wystawy. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do zmiany swoje stylu codziennego życia na bazie wzoru.
Zrealizowali z wielkim zaangażowaniem następujące zadania:
1. W czasie lekcji informatyki oraz zajęć dodatkowych opracowują drugą część książki kucharskiej z przepisami Wielkanocnymi wspartą cytatami Prymasa i archiwalnymi zdjęciami. Uczniowie wykazali się wielką determinacją w wyszukiwaniu informacji i tworzeniu przepisów.
2. Uczestniczyli w spotkaniu z księdzem Henrykiem Kapicą. Poznali historię trzykrotnego pobytu w naszym mieście Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Obejrzeli archiwalne zdjęcia z jego pobytu.
3. Brali udział w konkursie wiedzowym „RÓŻANIEC – TAJEMNICE ŚWIATŁA”. Laureatką została Katarzyna Jakubiak z klasy 8b.
4. Młodzież była organizatorem akcji „Walentynkowe serce dla Turcji i Syrii po tragicznym trzęsieniu ziemi”. Zebraliśmy 1038,50 zł.
Uzbieraną kwotę ksiądz Paweł Watras wraz z uczennicami z samorządu uczniowskiego przekazał pracownikowi Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

5. Przez cały okres innowacji opiekują się gazetką poświęconą religii. Tworzyli gazetki tematyczne w nawiązaniu do życia i działalności duchowej Prymasa
Tysiąclecia. „Różaniec z rozważaniami kardynała Stefana Wyszyńskiego”, „Gromniczna”, „Wielki Post” , „Stacje z rozważaniami Drogi Krzyżowej”.

Teresa Miszczak