Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1055570
    • Do końca roku: 236 dni
    • Do wakacji: 43 dni

Trudne nie oznacza niemożliwe – śladami Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego.

Imię i nazwisko autora: Teresa Miszczak

Współrealizatorzy: Inga Droszcz, ks. Paweł Saran, Mariusz Bąk

Innowacja „Trudne nie oznacza niemożliwe – śladami Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego” jest odpowiedzią na coraz większe potrzeby zwrócenia uwagi na drugiego człowieka w codziennym życiu młodych ludzi. Działania w ramach innowacji umożliwiły nieszablonową pomoc uczniom w obszarze:pracy nad sobą. Główną przyczyną opracowania innowacji była potrzeba szerzenie idei miłości do drugiego człowieka.

Innowację realizowali uczniowie klasy 7B. Czas realizacji innowacji obejmował rok szkolny 2021-2022 z możliwością jej kontynuowania w następnym roku szkolnym. Zajęcia innowacyjne odbywały się w ramach godzin informatyki, godzin z wychowawcą oraz zajęć pozalekcyjnych w formie konkursów, rajdów i wycieczek oraz wyjść do kina, na wystawy. Niniejsza innowacja miała na celu szerzenie idei miłości do drugiego człowieka z wykorzystaniem życia i duchowej postawy wielkiego Polaka - Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do zmiany swoje stylu codziennego życia na bazie wzoru.

Zrealizowali z wielkim zaangażowaniem następujące zadania:

  1. Uczniowie poznali życie i wartości jakie wyznawał Prymas Polski Stefan Wyszyński poprzez wyjazdy do miejsc w których przebywał na terenie Lubelszczyzny i nie tylko.

  2. W czasie lekcji z wychowawcą oraz zajęć dodatkowych opracowali i wprowadzili praktycznie w życie szczegółowy plan dnia.

  3. Wykonali prezentacje multimedialne i film „Prymas Polski Stefan Wyszyński na Lubelszczyźnie”.

  4. Uczestniczyli w trzydniowej wycieczce w Bieszczady. Zwiedzili wystawę dotyczących Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zdobyli najwyższy szczyt Bieszczad Tarnicę 1346m n.p.m. tym samym udowodnili, że „Trudne nie oznacza niemożliwe …”.

  5. Wykonali dwu częściową książkę kucharską z przepisami Bożego Narodzenia i Wielkanocy wspartą cytatami Prymasa.

  6. Przez cały okres innowacji opiekowali się gazetką poświęconą religii. Tworzyli gazetki tematyczne w nawiązaniu do życia i działalności duchowej Prymasa Tysiąclecia. „Różaniec z rozważaniami kardynała Stefana Wyszyńskiego”, Stacje z rozważaniami Drogi Krzyżowej”, „Maryjny Maj i Litania Loretańska”, O przyjaźni Róży Czackiej i Prymasa.

Uczniowie wykazali się wielką determinacją w wyszukiwaniu informacji i tworzeniu przepisów. Świetnie, ponad swój wiek formułowali opisy swoich zmian w codziennym życiu. Wykazali się wysoką dojrzałość w zakresie wypowiedzi, działania oraz zachowania. Uczniowie oczekują kontynuacji zajęć w roku szkolnym 2022/2023.

 

Teresa Miszczak