Biblioteka szkolna!

Biblioteka, to miejsce w którym uczniowie rozwijają swoje zdolności w poczuciu bezpieczeństwa i szacunku do samego siebie i innych.

Biblioteka szkolna to interdyscyplinarna pracownia, w której uczniowie mogą rozwijać kompetencje kluczowe, czyli wiedzę, umiejętności oraz postawy społeczne. Ważne jest także kształtowanie oraz doskonalenie kompetencji czytelniczych zwłaszcza, że szkoła podstawowa jest dla niektórych uczniów miejscem, w którym po raz pierwszy stykają się z biblioteką. Podejmując różnorodne działania bibliotekarze kształcą u użytkowników umiejętności wyszukiwania oraz korzystania z pisanych źródeł informacji, instytucji je udostępniających oraz sprawnego czytania. Wszystkie te elementy wpływają na podnoszenie, jakości pracy szkoły w zakresie kształcenia, wychowania i opieki. Pracę biblioteki szkolnej regulują przepisy prawa oświatowego oraz wewnątrzszkolne takie jak: Statut Szkoły, regulaminy biblioteki i czytelni oraz wypożyczania podręczników. Zadania bibliotekarza realizowane są zgodnie z rocznym planem pracy, który zawiera takie działania jak: planowanie i dokumentowanie pracy, gromadzenie, ewidencja, opracowywanie oraz udostępnianie zbiorów a także działania informacyjne, promocyjne czy pedagogiczne.