Noc Muzeów

W tym roku przypadła 15. rocznica europejskiej akcji pt. „Noc Muzeów”, z tej okazji muzea w całej Polsce i nie tylko, otwierają swoje podwoje dla zwiedzających oferując im szeroką gamę atrakcji. Osiem lat temu w to wydarzenie włączyło się Regionalne Muzeum w Krasnymstawie. Jak co roku w maju również nasze muzeum zorganizowało nocne zwiedzanie. W tegorocznej ofercie znalazło się między innymi nocne zwiedzanie ekspozycji, w tym dwóch nowych wystaw czasowych z oprowadzaniem kuratorskim. Jedna z wystaw czasowych nosiła nazwę „Muzeum 6 gablot” po której oprowadzali: historyk Artur Capała i etnograf Mateusz Soroka, natomiast archeolodzy Elżbieta Sobczuk i Konrad Grochecki zabrali zwiedzających do „Świata zamkniętego w grach – od magii do zabawy”. Oprócz wystaw można było również wysłuchać prelekcji historycznej Konrada Grocheckiego zatytułowanej „Rozrywki Maksymiliana III Habsburga w Krasnymstawie – zapomniana gra Pall Mall” a także obejrzeć „Kronikę 60-lecia” opowiadającą o krasnostawskim muzeum. Ukoronowaniem krasnostawskiej Nocy Muzeów był koncert poezji śpiewanej Jaromira Nohavicy w wykonaniu duetu Jarząbek – Jurkiewicz.

W organizacji przedsięwzięcia zaangażowali się również wolontariusze z lokalnych szkół podstawowych działający w Samorządach Uczniowskich jak również w Młodzieżowej Radzie Miasta. Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 w Krasnymstawie reprezentowały uczennice klasy VII: Aleksandra Pajer, Alicja Smelkowska i Julita Żelik. Do zadań wolontariusz należało rozdawanie biletów wstępu, usprawnianie zwiedzania wystaw i informowanie o ofercie.