Spotkanie z Ratownikiem Medycznym.

11.03.2024 r. naszą szkołę odwiedził Pan Maciej Kata- ratownik medyczny pracujący w Pogotowiu Ratunkowym w Krasnymstawie.

W czasie zajęć w klasie 4b pan ratownik omawiał zagadnienia związane z bezpieczeństwem poszkodowanego i ratującego, sprawdzaniem przytomności, wezwaniem karetki pogotowia, sprawdzeniem oddechu, wykonywaniem ucisków klatki piersiowej, oddechów ratowniczych, układaniem poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, postępowaniem w przypadku złamań i różnych urazów.  Pan Maciej wyjaśnił uczniom, na czym polega jego praca oraz zaprezentował używane przez niego akcesoria. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z ułożeniem w pozycji bocznej bezpiecznej oraz ćwiczenia praktyczne na fantomie. Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego. Pan Maciej rozmawiał z dziećmi o rodzajach ran i ich zabezpieczeniu, rodzajach oparzeń i jak postępować po oparzeniu. Ponadto dzieci miały możliwość bandażowania i usztywniania swoich kończyn.