“Dom książek’’- wizyta przedszkolaków w bibliotekach.

Celem wizyty było przybliżenie dzieciom zawodu bibliotekarza i funkcjonowania biblioteki, poznanie zasad korzystania z książek oraz rozbudzenie zainteresowań czytelnictwem. U naszych wychowanków kształtujemy nawyki stałego obcowania z książką. Mamy świadomość, że wiek przedszkolny jest idealnym okresem w rozwoju dziecka, dlatego staramy się zainteresować go literaturą, która pobudzi jego wyobraźnię, wzbogaci mowę o nowe pojęcia, wprowadzi w świat baśni, nauczy zachowań w różnych sytuacjach życiowych.

Przedszkolaki  z grupy “Orlątka”  w dniu 15.02.2024 r. z wielką radością odwiedziły szkolną bibliotekę.  Wśród tylu książek i tak magicznym miejscu opowiadała nam Pani Kasia- nauczyciel bibliotekarz. Z wielkim zainteresowaniem dzieci oglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały i komentowały. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować.

Następnego dnia dzieci udały się z wizytą do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie. Kilkoro z nich bywało  wcześniej  w bibliotece ze swoimi mamami bądź babciami. Jednak dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tak wielkiego księgozbioru. Pani bibliotekarka pokazała dzieciom, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami. Następnie zaprezentowała i dała do obejrzenia dzieciom  książeczki z działu dziecięcego. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i zapoznać się z różnymi zakamarkami biblioteki. Pani bibliotekarka we wspaniały sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. Mogły  skanować kody książek za pomocą czytnika. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. We wnętrzu biblioteki, na jej korytarzach obejrzeliśmy bardzo ciekawą wystawę  pt “Ludzie z pasją  Gminy Kraśniczyn”  na której różnorodne prace zaprezentowali twórcy z gminy Kraśniczyn: Milena Kowalska z Surhowa (makrama, stroiki, aniołki, serwetki), Mariusz Madejski z Czajek (rzeźba, rękodzieło artystyczne), Anna Oleszczuk z Kolonii Bończa (decoupage, filcowanie na sucho, pirografia), Ewa Romaniuk ze Starej Wsi (haft, wiklina papierowa, malarstwo, stroiki, makrama), Maria Załuska z Kraśniczyna (malarstwo, szydełkowanie, haft, krawiectwo, ozdoby świąteczne), Monika Żebrowska z Majdanu Surhowskiego (szydełkowanie). Myślę, że dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta, ale na pewno nie ostatnia.