Innowacja pedagogiczna: „Wychowanie i nauka bajką”

Imię i nazwisko autora:  Monika Forysiuk

Miejsce realizacji:  Oddział przedszkolny w Publicznej  Szkole  Podstawowej nr 5 im Orląt Lwowskich w Krasnymstawie

1. Innowacja skierowana jest do   grupy  dzieci  w wieku 3-4 lat.

Data rozpoczęcia: 01.11.2023 r. ;  Data zakończenia: 21.06.2024 r.

Zajęcia z bajkoterapii będą odbywać się podczas czasu przeznaczonego na swobodną zabawę dzieci oraz w trakcie prowadzenia zajęć dydaktycznych raz w miesiącu w czasie od 15 do  30 minut.

Cele innowacji :

I. Założenia ogólne

Główne założenia pracy na innowacyjnych zajęciach:

•  wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa,

• nazywanie uczuć i nadawanie im wartości,

• pomoc w rozwiązywaniu osobistych, trudnych problemów i sytuacji,

II. Cele innowacji

Cele główne:

•  redukcja lęku poprzez przeżywanie historii bohaterów oraz poznawanie sposobów przezwyciężania trudności

• usprawnianie funkcjonowania społeczno-emocjonalnego dzieci,

• pokazywanie przez książkę, że inne dzieci mają podobne problemy

• zachęcanie do działania.

Niniejsza innowacja ma na celu wychowanie dziecka wrażliwego, samodzielnie myślącego, posiadającego bogatą wyobraźnię i umiejącego radzić sobie w życiu dzięki zdobytym umiejętnościom i wiedzy. Czytanie na głos uczy dziecko języka, myślenia, rozwija jego pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce społecznie pożądanych zachowań, wzmacnia samoakceptację, pozwala zrozumieć świat i siebie samego. Pomaga w sytuacjach trudnych, uczy odróżniania dobra od zła i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów.

Motywacja wprowadzenia innowacji: Innowacja „Uczenie i wychowywanie bajką” ma za zadanie pomóc dzieciom zrozumieć swoje emocje. Dziecko zaczynające uczęszczać  do placówki wychowania przedszkolnego każdego dnia doświadcza różnych emocji. Rozłąka   z rodzicami, przystosowanie się do zasad panujących w przedszkolu, koleżanki i koledzy sprawia, że dziecko w nieznanym otoczeniu czuję się czasami samotnie, boi się. W domu rodzinnym również pojawiają się sytuacje, z którymi dziecko ma trudność sobie poradzić   ( pojawienie się rodzeństwa, śmierć bliskich, rozwód rodziców). Bajki terapeutyczne pozwalają dziecku uporać się z lękiem, spojrzeć inaczej na swoje problemy oraz uczą jak pomagać sobie samemu i innym w trudnych sytuacjach. Cechą wspólną książek terapeutycznych jest podobna sytuacja wyjściowa – bohater znajduje się w trudnym położeniu i przeżywa stany lękowe,        a postaci wprowadzone do tych opowiadań mają pomóc mu znaleźć sposoby ich przezwyciężania zła, dostarcza pozytywnych wzorców, wpływa na rozwój uczuć i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów.