Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1020360
    • Do końca roku: 277 dni
    • Do wakacji: 84 dni

Z poezją przez rok szkolny 3

 

 

Niebieski Uśmiech

 

Dzisiaj przedstawiam Wam kolor niebieski!

 


Obejrzyjcie filmik i przekonajcie się sami czemu będzie mowa w tym

tygodniu o kolorze niebieskim.

 

https://www.youtube.com/watch?v=sPcPtGWLC2Y

 

 

Piosenka o kolorach dla dzieci

 

https://www.youtube.com/watch?v=dOIhRqkPk-A

 

 

 

Poniżej są zamieszczone  informacje dotyczące koloru niebieskiego

w przyrodzie.

 

Najrzadszy kolor w przyrodzie.

Dlaczego niebieski tak trudno spotkać w naturze?

Czy widziałeś kiedyś ptaka w uderzająco niebieskim kolorze? Żabę albo motyla?
Są niezwykle piękne, ale i tak samo rzadkie. Niebieski kolor jest jednym z najrzadziej występujących w przyrodzie.
 
 
Jeżeli  kolor niebieski pojawia się u zwierząt to jako złudzenie optyczne czyli sposob w jaki światło odbijaja się od ciała np.: łusek, piór itp..

Dobrym przykładem są tutaj motyle z gatunku Morpho. Ich intensywnie niebieski kolor to efekt kształtu łusek znajdujących się na skrzydłach. Sprawia on, że światło załamuje się w taki sposób, że ludzkie oko odbiera je właśnie jako kolor niebieski.

 

W podobny sposób swój kolor zyskują modrosójki niebieskie. Każde pióro tworzą mikroskopijne kulki, rozpraszające światło i rozmieszczone w taki sposób, że tworzony jest wyłącznie niebieski kolor. To samo dotyczy zwierząt, ale i ludzkich oczu. Niebieski kolor powstaje na skutek specyficznego załamania i odbicia światła.

 

Natomias łatwiej spotkać kwiaty w kolorze niebieskim.

 

 

Fiołek wonny

Fiołek wonny to typowa bylina okrywowa. Tworzy malownicze „dywany” i kobierce. Jest bardzo ekspansywna. Kwitnie od marca do kwietnia. Roślina półzimozielona: część liści pozostaje na zimę, do wiosny. Preferuje stanowiska zacienione lub półcieniste. Wymaga gleby próchniczej, świeżej i wilgotnej.

Fiołek wonny

 

 

 

Hortensja ogrodowa

 

Hortensje zachwycają pokaźnymi, pełnymi kwiatostanami w różnych kolorach. Krzewy hortensji dorastają do 80-150 cm wysokości. Kwitną zazwyczaj od lipca do września. Barwa kwiatów hortensji uzależniona jest od odczynu gleby. Pamiętajmy! Jeśli chcemy, by nasza hortensja zakwitła na niebiesko, musimy zapewnić jej kwaśną glebę!
Roślina preferuje stanowiska półcieniste. Wymaga wilgotnej, próchnicznej, świeżej gleby. Niestety, jest wrażliwa na mróz! We wschodnich rejonach kraju najlepiej zapewnić jej odpowiednie okrycie na zimę. Mimo to często zdarza się iż w tak surowych wschodnich warunkach zimowych, hortensje przemarzają.

 

hortensja ogrodowa

 

 

Len trwały

Len to roślina wieloletnia, dorastająca do 60-100 cm wysokości. Kwitnie od sierpnia do września. Preferuje stanowiska słoneczne. Najlepiej sprawdza się na glebach próchnicznych i lekko wilgotnych.

 

Galeria: Len trwały
 
 
 
 
 

Ostróżka ogrodowa

Ostróżka ogrodowa

 

 

Lobelia

Roślina jednoroczna. Tworzy niewielkie kępki, przypominające malownicze, pastelowe kobierce. Dorasta do około 20 cm wysokości. Kwitnie od maja do października. Preferuje głównie stanowiska słoneczne, choć dobrze radzi sobie również w półcieniu. Najlepiej czuje się na żyznym i umiarkowanie wilgotnym podłożu.


 
Lobelia przylądkowa

Niezapominajka

Nie powinniśmy zapomnieć o niezapominajce! Roślina dorasta do około 30 cm wysokości. Kwitnie zazwyczaj od maja do końca czerwca. Najlepiej sprawdza się w miejscach półcienistych. Wymaga gleby wilgotnej, świeżej i próchnicznej.

 

Niezapominajka

 

 

Szafirek

 

Roślina cebulowa, wieloletnia, sadzona jesienią. Dorasta do około 20 cm wysokości. Kwitnie od kwietnia do końca maja. Preferuje przede wszystkim stanowiska słoneczne. Wymaga gleby wilgotnej i próchnicznej. Sadzona w grupach tworzy niebieskie kobierce.

 

 
Szafirek