„Dla Ciebie Polsko…” – Dzień Patrona w „Piątce” nostalgicznie i patriotycznie

Dnia 17 listopada2017r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Patrona.

Uroczystość zgromadziła społeczność szkolną oraz liczne grono zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Krasnegostawu - Hanna Mazurkiewicz, przewodniczący Rady Miasta - Janusz Rzepka, Radni: Monika Podolak i Grzegorz Brodzik,  Przewodniczący Komisji Planowania Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Finansów Rady Miasta - Stanisław Dębski, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki  Rady Miasta -Tadeusz Kiciński, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich: Teresa Zięcina, Krystyna Owczarz, Henryk Zięba, Ks.Dziekan Henryk Kapica,  dyrektorzy szkół i przedszkoli, absolwenci i rodzice.

Święto Patrona, tradycyjnie, rozpoczęła Msza Święta w Kościele p.w. Św. Franciszka Ksawerego, w intencji społeczności Szkoły oraz wszystkich poległych za Ojczyznę, a  szczególnie Tych spoczywających na cmentarzach we Lwowie. Oprawę muzyczną mszy przygotowali uczniowie pod kierunkiem Małgorzaty Dzik.

Dalsza część uroczystości celebrowana była na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5.

Pamięć Patrona zgromadzeni uczcili minutą ciszy, a delegacja uczniów złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy urnie z prochami młodego obrońcy Lwowa Janka Kukawskiego oraz przy obelisku  katyńskim na terenie Szkoły.

Dyrektor Justyna Haładyj przedstawiła zebranym historię Orląt Lwowskich  oraz przybliżyła postać dr Ireny Czerneckiej - Orlątka Lwowskiego, jednej z wielu zapomnianych bohaterek walk o Lwów. Spoczywa ona na krasnostawskim cmentarzu, a jej grobem opiekują się uczniowie naszej Szkoły.

W tym wyjątkowym dniu „Orlątka” z oddziału przedszkolnego przy  Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 zostały uroczyście pasowane na przedszkolaków. Dzieci, pod kierunkiem wychowawcy Bożeny Mąki,  zaprezentowały gościom swoje zdolności wokalne w patriotycznej piosence „ Jesteśmy  Polką i Polakiem”.

Swoim występem wzbogaciły część artystyczną przygotowaną przez starszych kolegów pod opieką  Elżbiety Wrzyszcz i Małgorzaty Dzik.

Goście usłyszeli oryginalną interpretację wiersza  Mariana Hemara „ Moje serce zostało we Lwowie” oraz utwór „ Na lwowskim cmentarzu” napisany przez Jagodę Suszek - uczennicę naszej szkoły. Piosenki w wykonaniu Gabrieli Basińskiej, uczennicy klasy V, oraz chóru podkreśliły podniosłą i nostalgiczną atmosferę uroczystości.

W tradycję obchodów Dnia Patrona wpisują się również coroczne  listopadowe wyjazdy delegacji Szkoły na Nekropolie Lwowskie. Do tego projektu włącza się Społeczność Szkolna przynosząc znicze. Wyjazd delegacji sponsoruje pan Andrzej Kudlicki - właściciel biura turystycznego Quand” z Zamościa.

W ramach obchodów Święta Patrona uczniowie obejrzeli film „Obrona Lwowa” i wzięli udział w akcji „Cała szkoła czyta o Orlętach”  przeprowadzonej przez nauczycieli bibliotekarzy.

Inną formą uświetnienia  pamięci Orląt Lwowskich jest pozytywna rywalizacja  na płaszczyźnie artystycznej, wiedzowej i sportowej. Uczniowie walczyli o laury w  zawodach i konkursach tematycznie związanych z Patronem tj:

·         międzyszkolny konkurs informatyczny na prezentację multimedialna „Najmłodsi Obrońcy Lwowa”  dla klas II-III gimnazjum i klasy 7 SP,

·         szkolny konkurs historyczny „Orlęta Lwowskie - Obrońcy Ojczyzny” dla gimnazjum,

·         zawody sportowe „Bieg Patrona”,

·         konkurs plastyczny „Nasi Lwowiacy” dla klas I-III SP,

·         konkurs plastyczny „Symbol Lwowa”  dla oddziału przedszkolnego „Orlątka”.

Podczas uroczystości  nagrodzono zwycięzców  tych zmagań.  Nagrody zostały ufundowane przez  Burmistrz Krasnegostawu - Hannę Mazurkiewicz.

Tym miłym akcentem zakończyła się kolejna lekcja patriotyzmu w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5  im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie.