Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1060458
    • Do końca roku: 229 dni
    • Do wakacji: 36 dni

„Uroczystości szkolne wirtualnie, czyli wykorzystanie nowych mediów w kreowaniu wizerunku szkoły”

Imię i nazwisko autora:  Marta Ziarko 

Miejsce realizacji: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im Orląt Lwowskich w Krasnymstawie

 Innowacją zostali  objęci uczniowie z klasy 5a (rok szkolny 2022/23)/6a (rok szkolny 2023/24) (jestem wychowawcą tej klasy).  

Data rozpoczęcia: 01.09.2022 r. ;  Data zakończenia: 21.06.2024 r. 

Innowacja realizowana będzie na  zajęciach z wychowawcą,  języku polskim oraz  zajęciach w bibliotece.

Imię i nazwisko osób  wdrażających innowację: Marta Ziarko, Kamila Basa, Joanna Wojtaszek, Katarzyna Bujak, Małgorzata Kaniuka- Paradowska, Małgorzata Dzik, Katarzyna Wilkos, Bartłomiej Gałus. 

Cele innowacji : 

  1. Promocja szkoły; kreowanie wizerunku szkoły poprzez organizowanie uroczystości szkolnych z wykorzystaniem elementów TIK. 

  2. Zapewnienie bezpieczeństwa społeczności szkolnej w okresie reżimu sanitarnego (z uwagi na pandemię).

  3. Kształtowanie kompetencji przyszłości, które będą uczniom potrzebne w codziennym, dorosłym życiu.

  4. Wspieranie ucznia w rozpoznawaniu własnych predyspozycji i zainteresowań, wyzwolenie kreatywności i podniesienie jego samooceny.

 

 

Planowane działania:

Zagadnienia zostały opracowane w oparciu o podstawę programową kształcenia ogólnego dla drugiego etapu edukacyjnego. 

Innowacja będzie realizowana w zakresie edukacji medialnej i edukacji teatralnej w blokach tematycznych tj.:

  1. Dzień Patrona 

  2. Gala Złotych Orląt 

oraz zajęcia (wynikające z bieżącej potrzeby) w zakresie edukacji medialnej i edukacji teatralnej 

 

Każdy w/w blok tematyczny opiera się na indywidualizacji i jest dostosowany do predyspozycji, zainteresowań oraz poziomu możliwości ucznia. Realizacja przez uczniów konkretnych zadań to m.in.:  

  • różne  sposoby uczenia się tekstu, 

  • wykonywanie  we własnym zakresie i wg autorskiego pomysłu  gadżety i stroje potrzebne do stworzenia inscenizacji, przeprowadzenie warsztatów czy zabaw,

  • poszukiwanie  informacji  i wskazówek w materiałach źródłowych,

  • pełnienie roli aktorów, scenarzystów, reżyserów, a niekiedy i montażystów w procesie powstawania foto-relacji z działań innowacyjnych.

 

 Cele, założone w opisanej innowacji to zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego społeczności szkolnej, promocja szkoły w środowisku lokalnym i ogólnopolskim oraz wzbogacenie jej oferty edukacyjnej. 

Projekty i zadania realizowane w ramach innowacji mają w założeniu ukierunkować  aktywność uczniów na kształcenie  kompetencji przyszłości tj.  kreatywność, aktywne uczenie się, odporność na stres, empatia, tolerancja, rozwiązywanie problemów,  współpraca w grupie oraz wykorzystanie technologii cyfrowej.

Realizując zadania uczniowie wzajemnie mają się mobilizować, rozwijać zainteresowania artystyczne i cyfrowe, przełamywać blokadę nieśmiałości, otwierać się na kontakty z innymi np. małymi dziećmi (spotkania z  bajką, warsztaty), pokonywać tremę. 

Dodatkowym  atutem jest to, że przedstawiana innowacja jest  spójna z prowadzoną  równolegle  innowacją „Działania integracyjne - sposób na budowanie nowej tożsamości klasy”, a ukierunkowaną na włączenie i wspieranie ucznia z orzeczeniem  oraz  integrację zespołu klasowego.